ДРАГОЉУБ ДРАЗА МИХАИЛОВИЋ

ДРАГОЉУБ ДРАЗА МИХАИЛОВИЋ
Драгољуб Михаиловић – Дража (Ивањица,14-26.1893 — Београд17.јул 1946), међу присталицама познат и као Чича Дража, био је армијски генерал и начелник Штаба Врховне команде Југословенске војске у Отаџбини, као и министар војске,морнарице и ваздухопловства Краљевине Југославије, у првој и другој влади Слободана Јовановића, у међувлади Милоша Трифуновића и влади Божидара Пурића, у току Другог светског рата.
Током балканских ратова и Првог светског рата,Дража је био официр Српске војске у Краљевини Србији. После Априлског рата, Михаиловић је одбио да призна капитулацију Југословенске војске и склонио се на Равну гору, где је основао покрет отпора против окупатора. Међутим, већ крајем 1941. већину својих активности усмерио је на уништење партизана, одустајући од отворене борбе против Сила Осовине.
Затражио је примирје од представника Вермахта и понудио им заједничку борбу против комунизма, што су они одбили. Бројни команданти ЈВуО су уз Михаиловићево знање временом ипак постигли споразуме са окупационим снагама о заједничкој борби против партизана, нарочито у италијанској окупационој зони. Због тога је Михаиловић почетком 1944. изгубио подршку западних савезника, па је био принуђен да тражи оружје и муницију од окупатора и квислиншких власти, те да се заједно са њима бори против партизана.
Након Другог светског рата нове комунистичке власти су га ухапсиле и осудиле на смрт за колабурацију и ратне злочине, после чега је стрељан и сахрањен на тајном месту. Године 2015. Виши суд у Београду је усвојио захтев за његову реџабилитацију, те прогласио ништавном пресуду која је донесена 69 година раније. Михаиловић је за своје заслуге награђен бројним одликовањима, од којих му је последње постхумно доделио амерички председник Хари  марта 1948. године. Одликовао га је орденом Легија за заслуге првог степена за „организовање и вођење снага отпора против непријатеља који је окупирао Југославију“, као и за „спасавање америчких авијатичара“.
Марко Тодоровић

 Draza Mihailovic,1943.jpg 

Коментари

  1. Сви елементи су ту осим твог имена и преимена, а рекли смо да је то обавезно. За труд ипак дајем оцену 5.

    ОдговориИзбриши

Постави коментар